Praca za granicą vs koronawirus

Przygotowaliśmy podsumowanie tego, jak obecnie wygląda sytuacja z wyjazdami do pracy do krajów Europy zachodniej, głównie do Holandii.

Pamiętajmy, że wszelkie zmiany pojawiają się dość dynamicznie i dzisiejsze obostrzenia mogą za tydzień ulec zmianie.

Jak to jednak wygląda na dzień ​ dzisiejszy?

Z najnowszych informacji również wynika, że od poniedziałku 20.04.2020 poluzowane zostają niektóre obostrzenia w Niemczech. Ponownie zostaną otwarte sklepy w każdej możliwej branży. Wyjątkiem jest Bawaria, gdzie najpierw otwarte zostaną m.in. centra ogrodnicze oraz inne sklepy niż spożywcze np. budowlane. Od 27 kwietnia otwarte będą wszystkie sklepy działające w każdej branży, do powierzchni 800 metrów kwadratowych.

Jak z dojazdem do Holandii?

Większość firm transportowych zawiesiła połączenia między Polską a Holandią, jednak jest również sporo przewoźników, którzy nadal oferują swoje usługi. Dużo ofert można znaleźć na grupach na Facebooku np. Transport Polska – Holandia.

 

Oczywiście osoby posiadające swój samochód mają ułatwione zadanie – granice dla samochodów osobowych są nadal otwarte.

  

Tu jednak ważna uwaga – warto mieć ze sobą na przejściu granicznym zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu w Holandii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości taki dokument poświadczy o możliwości wjazdu do danego kraju. 

Jak wygląda teraz życie codzienne w Holandii?

Podobnie jak w Polsce – zamknięte jest większość szkół, barów, pubów, restauracji.
Są wprowadzone pewne restrykcje co do zgromadzeń i spotkań towarzyskich, np. nie można chodzić w odwiedziny do znajomych w więcej niż 3 osoby, na spacerach należy zachowywać dystans od innych ludzi. 

Sklepy spożywcze oczywiście działają normalnie, produktów na półkach nie brakuje.

Można uprawiać sport –  z zachowaniem zalecanej odległości 1,5m od siebie.  

 

Firmy nadal funkcjonują. Nadal otrzymujemy zapotrzebowanie na pracowników, głównie z branży budowlanej – cieśli szalunkowych, monterów okien, regipsiarzy, dekarzy. Jeśli jesteś chętny na wyjazd, bądź znajdujesz się obecnie w Holandii – zgłoś się  do nas