“Pora na Pit’a”, czyli jak rozliczyć podatek dochodowy za 2020 rok?

WAŻNE TERMINY

Zeznania podatkowe za rok 2020 będzie można składać w Urzędzie Skarbowym od 15 lutego 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r. Wyjątkiem od tej zasady jest PIT-28, który należy rozliczyć do 1 marca 2021 r.

Urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku w przypadku zeznania złożonego drogą elektroniczną. Natomiast osoby, które wybiorą w wersji papierowej, poczekają do trzech miesięcy na zwrot środków. Szybsze złożenie formularza gwarantuje szybszy zwrot pieniędzy! Wyjątkiem od tej zasady jest PIT-28, który należy rozliczyć do 1 marca 2021 r.

Wcześniej, każdy pracodawca ma obowiązek złożenia deklaracji PIT-11 za swoich pracowników (byłych i aktualnych) w terminie do 31 stycznia danego roku kalendarzowego do właściwego Urzędu Skarbowego. Po 31.01. następuje rozdysponowanie tychże deklaracji pracownikom. Na dokonanie tej czynności pracodawca ma czas do końca lutego.


JAK ROZLICZYĆ DEKLARACJĘ!

Ministerstwo Finansów ułatwiło podatnikom rozliczenia swoich deklaracji i od 15 lutego będzie można rozliczyć swój PIT elektronicznie na stronie www.podatki.gov.pl

Do rozliczenia swojego e-pitu podatnik potrzebuje:

Jeśli nadpłata bądź zwrot podatku w poprzednim roku wynosił „0” , lub jeśli w zeszłym roku podatek nie był rozliczany, konieczne jest zalogowanie się podatnika przez profil zaufany na stronę www.podatki.gov.pl

 

Po zalogowaniu się do swojego konta podatnik uzyskuje dostęp do deklaracji złożonych przez pracodawców do Urzędu Skarbowego. System automatycznie generuje rozliczenie i jedyne co zostaje podatnikowi to sprawdzić czy wszystkie dane się zgadzają, potem PIT można wysłać. Jest to najprostsza i najszybsza forma rozliczania deklaracji PIT, ale nie zawsze możliwa.

Kiedy nie można rozliczyć się przez stronę www.podatki.gov.pl:

Nie ma możliwości aby deklarację rozliczyć tak jak to robiliśmy kilka lat temu, czyli wydrukować i wypełnić wersję papierową – w tej chwili nie ma już takiej opcji, co zatem zrobić jeśli nie możemy rozliczyć się poprzez stronę: www.podatki.gov.pl?

Na stronach internetowych znajdziemy wiele programów za pomocą, których rozliczenie naszych deklaracji będzie równie proste (np. e-pity). Wystarczy tylko “ściągnąć” wybrany program i można rozpocząć rozliczenie. W programie oczywiście nie znajdziemy swoich danych z roku rozliczeniowego, tak jak umożliwia nam to zalogowanie na www.podatki.gov.pl, więc musimy wpisywać po kolei wszystkie swoje dane osobowe, oraz kwoty zawarte w otrzymanych deklaracjach. Tego typu programy również umożliwiają nam wysyłkę swojej rozliczonej deklaracji, po wcześniejszym uwierzytelnieniu. Rozliczoną deklarację możemy zanieść również osobiście do Urzędu Skarbowego po jej wydrukowaniu i podpisaniu.

Czas rozliczenia deklaracji PIT podatnicy mają do 30 kwietnia.

ULGI I ODLICZENIA

Warto również zwrócić uwagę na to, że wiele osób może skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych. W ramach ulg podatkowych możesz dokonać dwóch rodzajów odliczeń – odliczenie od dochodu, które to zmniejsza wysokość samej kwoty podatku. Jest to o tyle korzystne, że możemy otrzymać wyższy zwrot podatku bądź zapłacić niższy podatek. Do odliczeń podatkowych należy zaliczyć:

Natomiast do odliczeń od dochodu można zaliczyć m.in:

Pojawiły się również 3 nowe ulgi, są to:

Pamiętajmy że od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób do ukończenia 26 r.ż.

ROZLICZENIE OBCOKRAJOWCÓW

W przypadku obcokrajowców pracujących w Polsce np. obywateli Ukrainy sytuacja z rozliczeniem z podatku wygląda analogicznie. W związku jednak z większą rotacją dotyczącą rodzaju i miejsca pracy w przypadku obcokrajowców, należy zwrócić uwagę, czy w ciągu ostatniego roku nie został zmieniony adres zamieszkania lub numer konta bankowego, na który miałby być dokonany zwrot z podatku. Jeżeli pojawiły się zmiany w tych dwóch kwestiach obcokrajowiec powinien w najbliższym Urzędzie Skarbowym złożyć druk o nazwie NIP-7 i poinformować o zmianach. Z doświadczenia nie zalecamy składać deklaracji bez numeru konta bankowego ponieważ wtedy Urząd skieruje ewentualny zwrot podatku przekazem pocztowym i istnieje obawa, że należna nam kwota trafi w niepowołane ręce.

1% - CZYLI POMAGAJMY!

Ostatnia istotna kwestia- 1% podatku oddaj potrzebującym pomocy. Każdy z nas zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają możliwość przekazania na organizację pożytku publicznego czy fundację 1% swojego podatku. Warto skorzystać z tej możliwości zwłaszcza że sami decydujemy o wyborze obdarowanego.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu, pomożemy, wytłumaczymy, rozwiejemy wątpliwości!